1) vtom Čosi o vlasoch | Kaderníctvo PELLOVÁ

Streda, 31. mája 2023, meniny má Petronela, Petrana

Príde chlap s troma vlasmi za kaderníčkou. – "Tak ako to chcete pane?" – "No, zapleťte mi vlasy do vrkoča." Kaderníčka pletie, pletie, a v tom nechtiac jeden vlas vytrhne. Začne sa ospravedlňovať a chlap vraví: - "Tak mi to učešte na cestičku." Kaderníčka češe, češe a v tom ... vytrhne ďalší vlas. Chlap sa rozčúli: - "No tak nič, nechajte rozpustené ..."


Čosi o vlasoch

ČO JE VLAS?

= vlas všeobecne, capillus = vlas na hlave) je keratinizovaný prídatný orgán kože. Vyrastá v cibuľke z vlasového folikulu.

Vlas sa skladá z troch častí:

  • kutikula - tvoria ju šupinky odumretých buniek z keratínu, vytvárajú takzvaný ochranný štít, ktorý chráni kôru,
  • kôra - tu sa bunky ochrannej vrstvy vytvárajú,
  • dreň - nachádzajú sa tu pigmentové bunky.

Driek vlasu je časť vlasu najbližšie pri koži. Vzpriamovač chlpu (musculus aerector pili) sa pri strese alebo pocite zimy stiahne, čím vzniká "husia koža".


Slnko svieti – padá vločka,
s vlasmi budeš vždycky kočka!

Rast

Vlasy rastú rýchlosťou približne 1 cm za mesiac. Na hlave má priemerný človek okolo 300 000 vlasov. Presný počet závisí na počte vlasových folikulov, ktorý je daný pred narodením.

Počas rastu každý vlas prechádza striedajúcimi obdobiami rastu a pokoja. Po ukončení tohto cyklu, vlas vypadne. Denne vypadne človeku približne 100 až 500 vlasov.

Fáza rastu

Na začiatku rastovej fázy, ktorá trvá pri každom vlase okolo 3 rokov, stimuluje vlasový koreň rast vlasovej cibuľky a potom drieku.

Fáza pokoja

Počas pokojovej fázy (trvajúcej u vlasov približne 3 mesiace) sa vlasová cibuľka posunie hore a vlas vypadne. Nový vlas začína rásť v tom istom folikule.Príde zákazník ku kaderníčke, sadne si na kreslo a hovorí: "Chcel by som to takto: Jednu kotletu nechať do polovice tváre, druhú celú vyholiť. Hore to ostrihajte, aby to trčalo priamo dohora a nedalo sa to sčesať a vzadu vyhoľte pár miest až bude vidno kožu."
"Pane," zdesí sa kaderníčka, takto Vás ostrihať nemôžem!
"Ako to, že nie?" hnevá sa chlap. "Minule ste ma presne tak ostrihali!"